Podle § 13 zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 406/2000 Sb.“), je Státní energetická inspekce dotčeným orgánem stavebního řízení v těchto případech:
- nejčastěji žádá-li stavebník o kolaudační rozhodnutí v případě výstavby nové budovy nebo větší změny dokončené budovy* (v obou případech platí pro budovy nad 750 m2 energeticky vztažné plochy**)
Stavebník dokládá průkazem energetické náročnosti budovy plnění požadavků zákona č. 406/2000 Sb.,
* definice podle § 2 odst. 1 písm. s) zákona č. 406/2000 Sb., změna dokončené budovy na více než 25 % celkové plochy obálky budovy,
** definice podle § 2 odst. 1 písm. r) zákona č. 406/2000 Sb., vnější půdorysná plocha všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím ve všech podlažích budovy nebo její ucelené části
- dále pak v případě žádosti o povolení záměru změny způsobu vytápění budovy připojené na soustavu zásobování tepelnou energií
Zde musí být prokázáno, že změnou ve vytápění nedojde ke zvýšení hodnot ukazatele energetické náročnosti budovy buď celkové dodané energie nebo primární energie z neobnovitelných zdrojů. To je doloženo rovněž průkazem energetické náročnosti budovy, kdy dle názoru SEI je potřeba doložit průkazy dva, a to pro starý a nový stav, aby mohlo dojít k požadovanému porovnání.
- posledním a ne příliš častým případem je, když se povoluje záměr výrobny tepla o celkovém tepelném příkonu nad 20 MW
S ohledem na významnost takového zdroje je každý případ řešen individuálně.
Ve výše vyjmenovaných případech vydává Státní energetická inspekce nově tzv. vyjádření.
Obecný vzor žádosti o vyjádření doporučený Ministerstvem pro místní rozvoj pro účely nového stavebního zákona ke stažení:
vzor ve formátu word (velikost souboru 73 kB): zde
vzor ve formátu pdf (soubor uložený na stránkách MMR, velikost souboru 328 kB): zde
Kdo vyřizuje žádosti o vyjádření
Vyjádření SEI vyřizují příslušné územní inspektoráty SEI podle umístění řešené budovy (výrobny). Proto žádosti o vyjádření SEI v případě osobního doručení, nebo doručení prostřednictvím poskytovatele doručovacích služeb, doporučujeme zasílat přímo jim. Skrze informační sytém stavebního řízení (dále jen ISSŘ), resp. portál stavebníka je toto přidělování automatické. Kontakty na územní inspektoráty SEI naleznete zde:
Způsoby podání žádosti
Žádost o povolení záměru nebo o žádost o kolaudační rozhodnutí podává stavebník elektronicky prostřednictvím tzv. portálu stavebníka. Jelikož se jedná o řízení podle zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „stavební zákon“), jsou tato řízení vedena stavebními úřady. Podle § 173 stavebního zákona, evidují stavební úřady veškeré úkony a veškeré písemnosti v ISSŘ. Komunikace mezi stavebními úřady a dotčenými orgány probíhá rovněž přes ISSŘ a stavební úřad by si tedy měl vyžádat vyjádření SEI skrze tyto portály. Pokud chce stavebník urychlit celý proces, může ještě před podáním žádosti např. o kolaudační rozhodnutí požádat SEI o její vyjádření k tomuto budoucímu kolaudačnímu rozhodnutí klasickými cestami:
- datovou schránkou – scan formuláře žádosti,
- osobně – formulář žádosti o vyjádření musí být podepsán, v případě elektronického podpisu musí být doručena i konverzní doložka, přílohy lze po dohodě zaslat e-mailem nebo přinést v elektronické podobě na DVD nebo CD,
- poštou – formulář žádosti o vyjádření musí být podepsán, v případě elektronického podpisu musí být doručena i konverzní doložka. Přílohy je možno zaslat poštou v tištěné podobě společně s žádostí nebo přiložit v elektronické podobě na DVD nebo CD,
- e-mailem – formulář žádosti musí být podepsán elektronicky. V případě zaslání scanu žádosti opatřené vlastnoručním podpisem musí být přiložena konverzní doložka (vyhotovuje CzechPoint např. Česká pošta) nebo do 5 pracovních dní musí být originál žádosti doručen poštou nebo osobně na příslušný územní inspektorát SEI.
SEI pak tuto žádost do informačního systému zaeviduje, pošle ji stavebníkovi a další kroky probíhají již standardně přes výše uvedené portály.